Cost of living in Weifang, China

Summary of cost of living in Weifang

  • Family of four estimated monthly costs: 12,294元
  • Single person estimated monthly costs: 4,549元
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Weifang.
Page-elements

List of prices in Weifang, China. Current as of Nov 2019.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district 27元
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) 26元
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast 8元
1 liter (1 qt.) of whole fat milk 12元
12 eggs, large 11元
1 kg (2 lb.) of tomatoes 5.41元
500 gr (16 oz.) of local cheese -
1 kg (2 lb.) of apples 21元
1 kg (2 lb.) of potatoes 11元
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket 2.50元
1 bottle of red table wine, good quality 89元
2 liters of coca-cola 7元
Bread for 2 people for 1 day 4.00元
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area 2,614元
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area 1,307元
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat 200元
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area 1,500元
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area 800元
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio -
Internet 8 mbps (1 month) 50元
40” flat screen tv 3,000元
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) 400元
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) 10元
Hourly rate for cleaning help 69元
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) 150元
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) 326元
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) 80元
1 pair of men’s leather business shoes 150元
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new -
1 liter (1/4 gallon) of gas 5.00元
Monthly ticket public transport 100元
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) -
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) 55元
1 box of antibiotics (12 doses) 30元
Short visit to private doctor (15 minutes) 200元
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) 50元
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) 63元
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) 24元
4 rolls of toilet paper 7元
Tube of toothpaste 2.54元
Standard men's haircut in expat area of the city 25元
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub 75元
2 tickets to the movies 101元
2 tickets to the theater (best available seats) -
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert 151元
1 cocktail drink in downtown club 102元
Cappuccino in expat area of the city 41元
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) 15元
Ipad wi-fi 128gb -
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) 1.00元
1 month of gym membership in business district 1,305元
1 package of marlboro cigarettes 12元
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on less than 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: November 05, 2019

Do you live in Weifang? We need your help!

What is the price of

Public transport

in Weifang?

monthly ticket

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Budapest costs 200,000 Ft (17 minutes ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Johannesburg costs R 500 (about 2 hours ago)
  • Weekly rent - 45m2 furnished studio in expensive area in Brisbane costs AU$2,150 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 480 sqft furnished studio in expensive area in San Francisco, California costs $2,422 (about 2 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Tepic costs Mex$ 300 (about 2 hours ago)
  • Bread for 2 people for 1 day (250 g) in Huánuco costs S/. 1.50 (about 3 hours ago)