Cost of living in Tucson, Arizona, United States

Summary of cost of living in Tucson, Arizona

  • Family of four estimated monthly costs: $3,634
  • Single person estimated monthly costs: $1,945
  • Tucson, Arizona is the 4th cheapest city in USA (39 out of 42)
  • Cost of living in Tucson, Arizona is cheaper than in 92% of cities in N. America (49 out of 53)
  • Cost of living in Tucson, Arizona is cheaper than in 52% of cities in the World (104 out of 200)

List of prices in Tucson, Arizona, United States. Current as of Feb 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $15
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $8
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $3.22
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.75
12 eggs, large $2.77
1 kg (2 lb.) of tomatoes $3.14
500 gr (16 oz.) of local cheese $7
1 kg (2 lb.) of apples $3.10
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.64
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $3.35
1 bottle of red table wine, good quality $12
2 liters of coca-cola $2.14
Bread for 2 people for 1 day $2.14
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,669
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,050
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $204
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,100
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $762
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $109
Internet 8 mbps (1 month) $40
40” flat screen tv $249
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $133
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $10
Hourly rate for cleaning help $22
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $40
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $33
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $92
1 pair of men’s leather business shoes $108
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $21,076
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.56
Monthly ticket public transport $37
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $18
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $16
Short visit to private doctor (15 minutes) $109
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.65
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $4.16
4 rolls of toilet paper $3.30
Tube of toothpaste $1.57
Standard men's haircut in expat area of the city $19
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $42
2 tickets to the movies $22
2 tickets to the theater (best available seats) $173
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $65
1 cocktail drink in downtown club $11
Cappuccino in expat area of the city $4.87
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.61
Ipad wi-fi 128gb $374
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.09
1 month of gym membership in business district $34
1 package of marlboro cigarettes $8
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 417 prices entered by 27 different people.
Latest price update: February 25, 2021

Tucson position in our World Ranking

the world
104th
out of 200
n. america
49th
out of 53
usa
39th
out of 42

Cheapest and most expensive products in Tucson compared to other cities:

n. america
1st
n. america
2nd
n. america
2nd
n. america
2nd
n. america
4th
usa
0th

Do you live in Tucson, Arizona? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in EXPENSIVE area

in Tucson, Arizona?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic dinner out in neighborhood pub, dinner for two in Madrid costs €25 (41 minutes ago)
  • 2 liters of coca-cola in Dhaka costs Taka 103 (41 minutes ago)
  • Utilities (studio), monthly for 1 person in 45 m2 in Kraków costs 200 zł (about 1 hour ago)
  • 1 liter of gasoline in Zaragoza costs €1.25 (about 2 hours ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jamshedpur costs ₨200 (about 4 hours ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Los Angeles, California costs $65 (about 4 hours ago)