Cost of living in Tbilisi, Georgia

Summary of cost of living in Tbilisi

  • Family of four estimated monthly costs: 5,096 Lari
  • Single person estimated monthly costs: 2,389 Lari
  • Tbilisi is the cheapest city in Middle East (14 out of 14)
  • Tbilisi is the cheapest city in the World (198 out of 198)

List of prices in Tbilisi, Georgia. Current as of Feb 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district 20 Lari
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) 15 Lari
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast 5.72 Lari
1 liter (1 qt.) of whole fat milk 3.39 Lari
12 eggs, large 4.64 Lari
1 kg (2 lb.) of tomatoes 3.61 Lari
500 gr (16 oz.) of local cheese 9 Lari
1 kg (2 lb.) of apples 2.41 Lari
1 kg (2 lb.) of potatoes 1.56 Lari
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket 2.80 Lari
1 bottle of red table wine, good quality 21 Lari
2 liters of coca-cola 2.88 Lari
Bread for 2 people for 1 day 1.11 Lari
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area 1,883 Lari
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area 1,082 Lari
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat 162 Lari
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area 968 Lari
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area 822 Lari
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio 136 Lari
Internet 8 mbps (1 month) 31 Lari
40” flat screen tv 849 Lari
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) 536 Lari
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) 25 Lari
Hourly rate for cleaning help 13 Lari
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) 170 Lari
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) 104 Lari
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) 321 Lari
1 pair of men’s leather business shoes 335 Lari
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new 35,287 Lari
1 liter (1/4 gallon) of gas 2.56 Lari
Monthly ticket public transport 31 Lari
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) 13 Lari
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) 16 Lari
1 box of antibiotics (12 doses) 18 Lari
Short visit to private doctor (15 minutes) 64 Lari
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) 7 Lari
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) 9 Lari
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) 9 Lari
4 rolls of toilet paper 2.59 Lari
Tube of toothpaste 4.73 Lari
Standard men's haircut in expat area of the city 13 Lari
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub 39 Lari
2 tickets to the movies 27 Lari
2 tickets to the theater (best available seats) 144 Lari
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert 104 Lari
1 cocktail drink in downtown club 14 Lari
Cappuccino in expat area of the city 5.81 Lari
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) 7 Lari
Ipad wi-fi 128gb 1,220 Lari
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) 0.26 Lari
1 month of gym membership in business district 106 Lari
1 package of marlboro cigarettes 7 Lari
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 61 prices entered by 25 different people.
Latest price update: February 26, 2021

Moving to Tbilisi with your children?

International Schools in Tbilisi

Tbilisi position in our World Ranking

the world
198th
out of 198
middle east
14th
out of 14

Cheapest and most expensive products in Tbilisi compared to other cities:

the world
1st
the world
1st
the world
2nd
the world
3rd
the world
4th
the world
4th

Do you live in Tbilisi? We need your help!

What is the price of

Volkswagen Golf 1.4 TSI 150 CV (or equivalent), with no extras, new

in Tbilisi?

Lari

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 kg of apples in Indore costs ₨100 (about 1 hour ago)
  • 500 g of bread in Washington D.C. costs $3.00 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in expensive area in Tijuana costs Mex$ 8,000 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in La Rioja costs ARS $80 (about 3 hours ago)
  • Public transport in Bucaramanga costs COL$120,000 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Ujjain costs ₨50 (about 4 hours ago)