Cost of living in Taiyuan, China

Summary of cost of living in Taiyuan

  • Family of four estimated monthly costs: 12,324元
  • Single person estimated monthly costs: 4,969元
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Taiyuan.
Page-elements

List of prices in Taiyuan, China. Current as of Feb 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district 43元
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) 26元
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast 11元
1 liter (1 qt.) of whole fat milk 14元
12 eggs, large 9元
1 kg (2 lb.) of tomatoes 10元
500 gr (16 oz.) of local cheese 63元
1 kg (2 lb.) of apples 9元
1 kg (2 lb.) of potatoes 11元
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket 6元
1 bottle of red table wine, good quality 107元
2 liters of coca-cola 7元
Bread for 2 people for 1 day 11元
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area 3,059元
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area 1,913元
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat 210元
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area 1,800元
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area 1,092元
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio -
Internet 8 mbps (1 month) 73元
40” flat screen tv 2,351元
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) 350元
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) 36元
Hourly rate for cleaning help 41元
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) 712元
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) 99元
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) 600元
1 pair of men’s leather business shoes 373元
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new 108,000元
1 liter (1/4 gallon) of gas 7元
Monthly ticket public transport 71元
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) -
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) 24元
1 box of antibiotics (12 doses) 43元
Short visit to private doctor (15 minutes) -
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) -
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) 44元
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) 25元
4 rolls of toilet paper 8元
Tube of toothpaste 9元
Standard men's haircut in expat area of the city 55元
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub 133元
2 tickets to the movies 95元
2 tickets to the theater (best available seats) 500元
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert 273元
1 cocktail drink in downtown club 59元
Cappuccino in expat area of the city 22元
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) 30元
Ipad wi-fi 128gb 3,999元
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) 0.25元
1 month of gym membership in business district 274元
1 package of marlboro cigarettes 21元
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 54 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: February 16, 2020

Do you live in Taiyuan? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in EXPENSIVE area

in Taiyuan?

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Thane costs ₨1,500 (24 minutes ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Valencia costs €86 (39 minutes ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Karachi costs ₨125 (about 1 hour ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jammu costs ₨180 (about 3 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Pune costs ₨350 (about 3 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Reno, Nevada costs $1,728 (about 4 hours ago)