Cost of living in Seattle, Washington, United States

Summary of cost of living in Seattle, Washington

  • Family of four estimated monthly costs: $5,487
  • Single person estimated monthly costs: $3,273
  • Cost of living in Seattle, Washington is more expensive than in 88% of cities in USA (6 out of 41)
  • Cost of living in Seattle, Washington is more expensive than in 88% of cities in N. America (7 out of 52)
  • Cost of living in Seattle, Washington is more expensive than in 90% of cities in the World (21 out of 198)

List of prices in Seattle, Washington, United States. Current as of Feb 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $17
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $9
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $5.05
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.97
12 eggs, large $3.51
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.31
500 gr (16 oz.) of local cheese $9
1 kg (2 lb.) of apples $4.26
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.58
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $3.00
1 bottle of red table wine, good quality $15
2 liters of coca-cola $2.37
Bread for 2 people for 1 day $2.76
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $2,656
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $2,229
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $210
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $2,114
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $1,644
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $115
Internet 8 mbps (1 month) $50
40” flat screen tv $283
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $126
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $12
Hourly rate for cleaning help $28
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $50
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $61
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $94
1 pair of men’s leather business shoes $122
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $23,336
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.83
Monthly ticket public transport $91
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $25
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $8
1 box of antibiotics (12 doses) $17
Short visit to private doctor (15 minutes) $130
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $4.08
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $6
4 rolls of toilet paper $3.71
Tube of toothpaste $2.13
Standard men's haircut in expat area of the city $28
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $47
2 tickets to the movies $25
2 tickets to the theater (best available seats) $207
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $120
1 cocktail drink in downtown club $14
Cappuccino in expat area of the city $5.38
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $7
Ipad wi-fi 128gb $384
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.18
1 month of gym membership in business district $68
1 package of marlboro cigarettes $10
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 943 prices entered by 137 different people.
Latest price update: February 26, 2021

Seattle position in our World Ranking

the world
21st
out of 198
n. america
7th
out of 52
usa
6th
out of 41

Cheapest and most expensive products in Seattle compared to other cities:

n. america
3rd
n. america
3rd
n. america
3rd
n. america
3rd
n. america
4th
n. america
4th

Do you live in Seattle, Washington? We need your help!

What is the price of

Internet connection 300 Mbps

in Seattle, Washington?

1 month
$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 500 g of bread in Washington D.C. costs $3.00 (29 minutes ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in expensive area in Tijuana costs Mex$ 8,000 (40 minutes ago)
  • 1 liter of whole fat milk in La Rioja costs ARS $80 (about 1 hour ago)
  • Public transport in Bucaramanga costs COL$120,000 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Ujjain costs ₨50 (about 2 hours ago)
  • Public transport in San Diego, California costs $73 (about 2 hours ago)