Cost of living in Savannah, Georgia, United States

Summary of cost of living in Savannah, Georgia

  • Family of four estimated monthly costs: $3,925
  • Single person estimated monthly costs: $2,007
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Savannah.
Page-elements

List of prices in Savannah, Georgia, United States. Current as of Apr 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $12
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $8
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $3.55
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.81
12 eggs, large $2.37
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.38
500 gr (16 oz.) of local cheese $4.92
1 kg (2 lb.) of apples $3.38
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.68
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $2.31
1 bottle of red table wine, good quality $14
2 liters of coca-cola $1.79
Bread for 2 people for 1 day $1.91
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,507
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,176
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $201
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,160
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $914
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $114
Internet 8 mbps (1 month) $49
40” flat screen tv $381
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $186
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $10
Hourly rate for cleaning help $16
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $40
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $48
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $98
1 pair of men’s leather business shoes $92
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $25,228
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.65
Monthly ticket public transport $69
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $20
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $13
Short visit to private doctor (15 minutes) $101
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.16
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $4.18
4 rolls of toilet paper $2.98
Tube of toothpaste $1.60
Standard men's haircut in expat area of the city $18
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $43
2 tickets to the movies $19
2 tickets to the theater (best available seats) $115
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $68
1 cocktail drink in downtown club $9
Cappuccino in expat area of the city $4.72
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.40
Ipad wi-fi 128gb $429
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.50
1 month of gym membership in business district $38
1 package of marlboro cigarettes $5.45
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 84 prices entered by 10 different people.
Latest price update: April 13, 2021

Do you live in Savannah, Georgia? We need your help!

What is the price of

Prepaid mobile tariff (no discounts or plans)

in Savannah, Georgia?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Utilities (studio), monthly for 1 person in 45 m2 in Melbourne costs AU$1,000 (4 minutes ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Montreal costs C$15 (30 minutes ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in expensive area in Shenyang costs 3,600元 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Milwaukee, Wisconsin costs $1,525 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Kota Kinabalu costs RM7 (about 3 hours ago)
  • 2 lbs of tomatoes in Richmond, Virginia costs $3.95 (about 3 hours ago)