Cost of living in Ningbo, China

Summary of cost of living in Ningbo

  • Family of four estimated monthly costs: 15,022元
  • Single person estimated monthly costs: 6,715元
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Ningbo.
Page-elements

List of prices in Ningbo, China. Current as of Dec 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district 54元
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) 28元
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast 15元
1 liter (1 qt.) of whole fat milk 13元
12 eggs, large 13元
1 kg (2 lb.) of tomatoes 8元
500 gr (16 oz.) of local cheese 66元
1 kg (2 lb.) of apples 5.00元
1 kg (2 lb.) of potatoes 6元
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket 4.80元
1 bottle of red table wine, good quality 77元
2 liters of coca-cola 8元
Bread for 2 people for 1 day 11元
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area 4,769元
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area 3,239元
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat 375元
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area 3,102元
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area 1,914元
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio 200元
Internet 8 mbps (1 month) 104元
40” flat screen tv 2,400元
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) 750元
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) 42元
Hourly rate for cleaning help 66元
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) 350元
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) 200元
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) 357元
1 pair of men’s leather business shoes 405元
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new 180,000元
1 liter (1/4 gallon) of gas 7元
Monthly ticket public transport 100元
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) 31元
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) 80元
1 box of antibiotics (12 doses) 35元
Short visit to private doctor (15 minutes) 100元
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) 32元
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) 44元
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) 29元
4 rolls of toilet paper 18元
Tube of toothpaste 15元
Standard men's haircut in expat area of the city 41元
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub 134元
2 tickets to the movies 124元
2 tickets to the theater (best available seats) 435元
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert 283元
1 cocktail drink in downtown club 51元
Cappuccino in expat area of the city 30元
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) 20元
Ipad wi-fi 128gb 4,900元
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) 0.30元
1 month of gym membership in business district 250元
1 package of marlboro cigarettes 21元
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: December 01, 2020

Do you live in Ningbo? We need your help!

What is the price of

Public transport

in Ningbo?

monthly ticket

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • One-way ticket in public transport in Mexico City costs Mex$ 5.00 (44 minutes ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Auckland costs NZ$35 (about 2 hours ago)
  • 40′ flat screen tv in Hyderabad, India costs ₨20,000 (about 2 hours ago)
  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Leipzig costs €8 (about 3 hours ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in New York City costs $50 (about 3 hours ago)
  • Taxi fare per distance, weekday at noon, per 1 km. in Pasto costs COL$5,000 (about 3 hours ago)