Cost of living in New York City, United States

Summary of cost of living in New York City

  • Family of four estimated monthly costs: $7,055
  • Single person estimated monthly costs: $4,459
  • New York City is the 2nd most expensive city in USA (2 out of 56)
  • New York City is the 3rd most expensive city in N. America (3 out of 68)
  • Cost of living in New York City is more expensive than in 98% of cities in the World (5 out of 239)

List of prices in New York City, United States. Current as of Jul 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $16
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $10
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $6
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $1.16
12 eggs, large $4.51
1 kg (2 lb.) of tomatoes $5.87
500 gr (16 oz.) of local cheese $9
1 kg (2 lb.) of apples $4.36
1 kg (2 lb.) of potatoes $2.29
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $4.68
1 bottle of red table wine, good quality $17
2 liters of coca-cola $2.36
Bread for 2 people for 1 day $2.62
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $3,961
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $2,931
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $176
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $3,044
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $2,019
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $107
Internet 8 mbps (1 month) $53
40” flat screen tv $303
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $142
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $12
Hourly rate for cleaning help $26
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $55
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $46
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $79
1 pair of men’s leather business shoes $133
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $32,351
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.86
Monthly ticket public transport $125
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $21
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $9
1 box of antibiotics (12 doses) $27
Short visit to private doctor (15 minutes) $154
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $8
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $4.43
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $6
4 rolls of toilet paper $4.45
Tube of toothpaste $1.99
Standard men's haircut in expat area of the city $28
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $59
2 tickets to the movies $33
2 tickets to the theater (best available seats) $407
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $116
1 cocktail drink in downtown club $16
Cappuccino in expat area of the city $5.16
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $8
Ipad wi-fi 128gb $471
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.47
1 month of gym membership in business district $102
1 package of marlboro cigarettes $15
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 2,180 prices entered by 474 different people.
Latest price update: July 03, 2020

Moving to New York City with your children?

International Schools in New York City

New York position in our World Ranking

the world
5th
out of 239
n. america
3rd
out of 68
usa
2nd
out of 56

Cheapest and most expensive products in New York compared to other cities:

the world
1st
the world
3rd
the world
5th
the world
5th
n. america
1st
n. america
1st

Do you live in New York City? We need your help!

What is the price of

Prepaid mobile tariff (no discounts or plans)

in New York City?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Thane costs ₨1,500 (26 minutes ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Valencia costs €86 (41 minutes ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Karachi costs ₨125 (about 1 hour ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jammu costs ₨180 (about 3 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Pune costs ₨350 (about 3 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Reno, Nevada costs $1,728 (about 4 hours ago)