Cost of living in Nashville, Tennessee, United States

Summary of cost of living in Nashville, Tennessee

  • Family of four estimated monthly costs: $3,935
  • Single person estimated monthly costs: $2,092
  • Cost of living in Nashville, Tennessee is cheaper than in 72% of cities in USA (36 out of 50)
  • Cost of living in Nashville, Tennessee is cheaper than in 68% of cities in N. America (42 out of 62)
  • Cost of living in Nashville, Tennessee is more expensive than in 61% of cities in the World (88 out of 221)

List of prices in Nashville, Tennessee, United States. Current as of Sep 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $12
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $4.42
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.83
12 eggs, large $2.17
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.56
500 gr (16 oz.) of local cheese $7
1 kg (2 lb.) of apples $3.35
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.52
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $2.78
1 bottle of red table wine, good quality $13
2 liters of coca-cola $1.90
Bread for 2 people for 1 day $1.37
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,720
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,151
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $171
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,412
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $881
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $99
Internet 8 mbps (1 month) $51
40” flat screen tv $268
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $117
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $10
Hourly rate for cleaning help $21
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $44
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $55
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $95
1 pair of men’s leather business shoes $122
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $21,414
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.69
Monthly ticket public transport $57
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $21
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $21
Short visit to private doctor (15 minutes) $117
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.82
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $5.48
4 rolls of toilet paper $2.95
Tube of toothpaste $1.61
Standard men's haircut in expat area of the city $21
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $46
2 tickets to the movies $23
2 tickets to the theater (best available seats) $148
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $59
1 cocktail drink in downtown club $13
Cappuccino in expat area of the city $5.44
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.48
Ipad wi-fi 128gb $430
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.24
1 month of gym membership in business district $54
1 package of marlboro cigarettes $5.88
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 277 prices entered by 24 different people.
Latest price update: September 21, 2020

Nashville position in our World Ranking

the world
88th
out of 221
n. america
42nd
out of 62
usa
36th
out of 50

Cheapest and most expensive products in Nashville compared to other cities:

n. america
3rd
usa
2nd
usa
3rd

Do you live in Nashville, Tennessee? We need your help!

What is the price of

Volkswagen Golf 1.4 TSI 150 CV (or equivalent), with no extras, new

in Nashville, Tennessee?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Madison, Wisconsin costs $11 (4 minutes ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in São Paulo costs R$ 35 (10 minutes ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Lahore costs ₨500 (23 minutes ago)
  • 1 kg of boneless chicken breast in Geelong costs AU$6.00 (44 minutes ago)
  • Ipad wi-fi 128gb in Montclair, New Jersey costs $500 (about 1 hour ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in expensive area in Mérida costs Mex$ 3,500 (about 1 hour ago)