Cost of living in Milan, Italy

Summary of cost of living in Milan

  • Family of four estimated monthly costs: €3,693
  • Single person estimated monthly costs: €1,973
  • Milan is the most expensive city in Italy (1 out of 8)
  • Cost of living in Milan is more expensive than in 55% of cities in Western Europe (26 out of 55)
  • Cost of living in Milan is more expensive than in 66% of cities in the World (83 out of 239)

List of prices in Milan, Italy. Current as of Jul 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district €14
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) €8
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast €4.26
1 liter (1 qt.) of whole fat milk €1.30
12 eggs, large €3.52
1 kg (2 lb.) of tomatoes €2.10
500 gr (16 oz.) of local cheese €7
1 kg (2 lb.) of apples €1.73
1 kg (2 lb.) of potatoes €1.31
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket €1.58
1 bottle of red table wine, good quality €8
2 liters of coca-cola €1.71
Bread for 2 people for 1 day €1.49
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area €1,572
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area €1,133
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat €113
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area €1,197
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area €830
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio €100
Internet 8 mbps (1 month) €21
40” flat screen tv €355
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) €131
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) €4.80
Hourly rate for cleaning help €11
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) €90
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) €42
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) €97
1 pair of men’s leather business shoes €123
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new €24,057
1 liter (1/4 gallon) of gas €1.54
Monthly ticket public transport €37
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) €21
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) €9
1 box of antibiotics (12 doses) €9
Short visit to private doctor (15 minutes) €80
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) €6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) €3.66
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) €3.72
4 rolls of toilet paper €2.68
Tube of toothpaste €1.80
Standard men's haircut in expat area of the city €15
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub €39
2 tickets to the movies €19
2 tickets to the theater (best available seats) €122
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert €72
1 cocktail drink in downtown club €11
Cappuccino in expat area of the city €1.80
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) €5.52
Ipad wi-fi 128gb €455
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) €0.20
1 month of gym membership in business district €93
1 package of marlboro cigarettes €5.60
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 510 prices entered by 100 different people.
Latest price update: July 03, 2020

Moving to Milan with your children?

International Schools in Milan

Milan position in our World Ranking

the world
83rd
out of 239
western europe
26th
out of 55
italy
1st
out of 8

Cheapest and most expensive products in Milan compared to other cities:

western europe
4th

Do you live in Milan? We need your help!

What is the price of

Internet connection 300 Mbps

in Milan?

1 month

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Valencia costs €86 (less than a minute ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Karachi costs ₨125 (37 minutes ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jammu costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Pune costs ₨350 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Reno, Nevada costs $1,728 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Jakarta costs Rp 9,000 (about 4 hours ago)