Cost of living in Melbourne, Australia

Summary of cost of living in Melbourne

  • Family of four estimated monthly costs: AU$6,338
  • Single person estimated monthly costs: AU$3,204
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Melbourne.
Page-elements

List of prices in Melbourne, Australia. Current as of Jul 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district AU$17
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) AU$12
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast AU$5.73
1 liter (1 qt.) of whole fat milk AU$1.31
12 eggs, large AU$5.38
1 kg (2 lb.) of tomatoes AU$5.06
500 gr (16 oz.) of local cheese AU$9
1 kg (2 lb.) of apples AU$4.38
1 kg (2 lb.) of potatoes AU$3.45
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket AU$5.95
1 bottle of red table wine, good quality AU$19
2 liters of coca-cola AU$2.66
Bread for 2 people for 1 day AU$2.18
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area AU$2,258
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area AU$1,820
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat AU$204
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area AU$2,074
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area AU$2,352
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio AU$198
Internet 8 mbps (1 month) AU$48
40” flat screen tv AU$563
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) AU$160
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) AU$16
Hourly rate for cleaning help AU$44
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) AU$108
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) AU$92
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) AU$134
1 pair of men’s leather business shoes AU$127
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new AU$28,014
1 liter (1/4 gallon) of gas AU$1.47
Monthly ticket public transport AU$155
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) AU$107
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) AU$11
1 box of antibiotics (12 doses) AU$14
Short visit to private doctor (15 minutes) AU$67
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) AU$8
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) AU$4.18
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) AU$9
4 rolls of toilet paper AU$2.92
Tube of toothpaste AU$3.68
Standard men's haircut in expat area of the city AU$26
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub AU$65
2 tickets to the movies AU$38
2 tickets to the theater (best available seats) AU$145
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert AU$59
1 cocktail drink in downtown club AU$18
Cappuccino in expat area of the city AU$4.72
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) AU$10
Ipad wi-fi 128gb AU$638
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) AU$0.44
1 month of gym membership in business district AU$87
1 package of marlboro cigarettes AU$35
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 1,036 prices entered by 181 different people.
Latest price update: July 03, 2020

Do you live in Melbourne? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Melbourne?

AU$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Valencia costs €86 (2 minutes ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Karachi costs ₨125 (38 minutes ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jammu costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Pune costs ₨350 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Reno, Nevada costs $1,728 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Jakarta costs Rp 9,000 (about 4 hours ago)