Cost of living in Malaga, Spain

Summary of cost of living in Malaga

  • Family of four estimated monthly costs: €2,766
  • Single person estimated monthly costs: €1,360
  • Cost of living in Malaga is cheaper than in 50% of cities in Spain (5 out of 10)
  • Cost of living in Malaga is cheaper than in 87% of cities in Western Europe (48 out of 55)
  • Cost of living in Malaga is cheaper than in 59% of cities in the World (142 out of 239)

List of prices in Malaga, Spain. Current as of Jul 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district €13
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) €7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast €3.25
1 liter (1 qt.) of whole fat milk €0.86
12 eggs, large €2.60
1 kg (2 lb.) of tomatoes €1.44
500 gr (16 oz.) of local cheese €5.77
1 kg (2 lb.) of apples €1.77
1 kg (2 lb.) of potatoes €1.21
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket €0.96
1 bottle of red table wine, good quality €7
2 liters of coca-cola €1.68
Bread for 2 people for 1 day €0.89
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area €1,070
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area €691
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat €112
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area €663
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area €460
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio €88
Internet 8 mbps (1 month) €34
40” flat screen tv €356
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) €88
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) €5.19
Hourly rate for cleaning help €9
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) €77
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) €26
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) €66
1 pair of men’s leather business shoes €88
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new €19,574
1 liter (1/4 gallon) of gas €1.36
Monthly ticket public transport €36
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) €15
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) €4.53
1 box of antibiotics (12 doses) €6
Short visit to private doctor (15 minutes) €57
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) €4.70
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) €2.53
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) €2.40
4 rolls of toilet paper €1.45
Tube of toothpaste €1.46
Standard men's haircut in expat area of the city €12
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub €26
2 tickets to the movies €15
2 tickets to the theater (best available seats) €64
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert €37
1 cocktail drink in downtown club €7
Cappuccino in expat area of the city €2.92
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) €5.06
Ipad wi-fi 128gb €462
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) €0.13
1 month of gym membership in business district €46
1 package of marlboro cigarettes €4.91
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 449 prices entered by 59 different people.
Latest price update: July 02, 2020

Moving to Malaga with your children?

International Schools in Malaga

Malaga position in our World Ranking

the world
142nd
out of 239
western europe
48th
out of 55
spain
5th
out of 10

Cheapest and most expensive products in Malaga compared to other cities:

western europe
1st
western europe
1st
western europe
2nd
western europe
3rd
spain
1st
spain
1st

Do you live in Malaga? We need your help!

What is the price of

Public transport

in Malaga?

monthly ticket

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 liter of whole fat milk in Karachi costs ₨125 (16 minutes ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jammu costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Pune costs ₨350 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Reno, Nevada costs $1,728 (about 3 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Santiago de Compostela costs €12 (about 4 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Jakarta costs Rp 9,000 (about 4 hours ago)