Cost of living in Los Angeles, California, United States

Summary of cost of living in Los Angeles, California

  • Family of four estimated monthly costs: $5,685
  • Single person estimated monthly costs: $3,475
  • Los Angeles, California is the 4th most expensive city in USA (4 out of 42)
  • Cost of living in Los Angeles, California is more expensive than in 93% of cities in N. America (5 out of 54)
  • Cost of living in Los Angeles, California is more expensive than in 92% of cities in the World (18 out of 200)

List of prices in Los Angeles, California, United States. Current as of Mar 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $18
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $9
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $5.49
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.93
12 eggs, large $3.86
1 kg (2 lb.) of tomatoes $3.40
500 gr (16 oz.) of local cheese $5.96
1 kg (2 lb.) of apples $3.30
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.67
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $4.17
1 bottle of red table wine, good quality $13
2 liters of coca-cola $2.35
Bread for 2 people for 1 day $2.94
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $2,945
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $2,322
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $195
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $2,337
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $1,647
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $108
Internet 8 mbps (1 month) $43
40” flat screen tv $279
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $114
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $13
Hourly rate for cleaning help $19
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $46
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $48
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $91
1 pair of men’s leather business shoes $114
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $23,683
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.86
Monthly ticket public transport $94
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $15
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $20
Short visit to private doctor (15 minutes) $119
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.88
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $6
4 rolls of toilet paper $4.78
Tube of toothpaste $2.49
Standard men's haircut in expat area of the city $26
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $50
2 tickets to the movies $30
2 tickets to the theater (best available seats) $159
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $85
1 cocktail drink in downtown club $15
Cappuccino in expat area of the city $4.49
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $7
Ipad wi-fi 128gb $410
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.63
1 month of gym membership in business district $50
1 package of marlboro cigarettes $9
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 1,097 prices entered by 226 different people.
Latest price update: March 01, 2021

LA position in our World Ranking

the world
18th
out of 200
n. america
5th
out of 54
usa
4th
out of 42

Cheapest and most expensive products in LA compared to other cities:

n. america
3rd
n. america
3rd
n. america
4th
usa
2nd
usa
3rd
usa
3rd

Do you live in Los Angeles, California? We need your help!

What is the price of

Internet connection 300 Mbps

in Los Angeles, California?

1 month
$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Rio de Janeiro costs R$ 20 (35 minutes ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Montreal costs C$3.50 (about 1 hour ago)
  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Boston, Massachusetts costs $8 (about 1 hour ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Tampa, Florida costs $7 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Kolkata costs ₨15,248 (about 3 hours ago)
  • 16 oz beer in neighbourhood pub in Boulder, Colorado costs $6 (about 4 hours ago)