Cost of living in La Rioja, Argentina

Summary of cost of living in La Rioja

  • Family of four estimated monthly costs: ARS $100,534
  • Single person estimated monthly costs: ARS $38,963
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in La Rioja.
Page-elements

List of prices in La Rioja, Argentina. Current as of Apr 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district ARS $289
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) ARS $220
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast ARS $110
1 liter (1 qt.) of whole fat milk ARS $49
12 eggs, large ARS $118
1 kg (2 lb.) of tomatoes ARS $61
500 gr (16 oz.) of local cheese ARS $153
1 kg (2 lb.) of apples ARS $72
1 kg (2 lb.) of potatoes ARS $30
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket ARS $48
1 bottle of red table wine, good quality ARS $209
2 liters of coca-cola ARS $102
Bread for 2 people for 1 day ARS $28
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area ARS $16,450
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area ARS $12,000
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat ARS $1,826
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area -
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area -
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio ARS $3,573
Internet 8 mbps (1 month) ARS $499
40” flat screen tv ARS $9,201
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) ARS $4,298
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) ARS $120
Hourly rate for cleaning help ARS $174
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) ARS $2,549
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) ARS $1,758
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) ARS $2,996
1 pair of men’s leather business shoes ARS $5,425
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new ARS $1,485,600
1 liter (1/4 gallon) of gas ARS $38
Monthly ticket public transport -
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) ARS $669
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) ARS $300
1 box of antibiotics (12 doses) ARS $350
Short visit to private doctor (15 minutes) ARS $500
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) ARS $250
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) ARS $188
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) ARS $132
4 rolls of toilet paper ARS $44
Tube of toothpaste ARS $48
Standard men's haircut in expat area of the city ARS $311
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub ARS $1,023
2 tickets to the movies ARS $424
2 tickets to the theater (best available seats) ARS $1,000
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert ARS $1,500
1 cocktail drink in downtown club ARS $174
Cappuccino in expat area of the city ARS $106
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) ARS $87
Ipad wi-fi 128gb -
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) ARS $28
1 month of gym membership in business district ARS $626
1 package of marlboro cigarettes ARS $150
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 35 prices entered by 8 different people.
Latest price update: April 19, 2021

Do you live in La Rioja? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in NORMAL area

in La Rioja?

ARS $

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 33 cl domestic beer in the supermarket in Recife costs R$ 4.08 (31 minutes ago)
  • Ipad wi-fi 128gb in Miami, Florida costs $1,000 (about 1 hour ago)
  • 1 kg of boneless chicken breast in Vitória costs R$ 7 (about 1 hour ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Atlanta, Georgia costs $10 (about 2 hours ago)
  • 1 us gal of whole fat milk in Philadelphia, Pennsylvania costs $1.10 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Madrid costs €1,600 (about 3 hours ago)