Cost of living in Jakarta, Indonesia

Summary of cost of living in Jakarta

  • Family of four estimated monthly costs: Rp 37,336,235
  • Single person estimated monthly costs: Rp 19,937,912
  • Cost of living in Jakarta is cheaper than in 56% of cities in Asia (10 out of 18)
  • Cost of living in Jakarta is cheaper than in 69% of cities in the World (166 out of 239)

List of prices in Jakarta, Indonesia. Current as of Jul 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district Rp 66,074
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) Rp 52,839
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast Rp 35,295
1 liter (1 qt.) of whole fat milk Rp 19,263
12 eggs, large Rp 27,856
1 kg (2 lb.) of tomatoes Rp 17,709
500 gr (16 oz.) of local cheese Rp 81,114
1 kg (2 lb.) of apples Rp 42,218
1 kg (2 lb.) of potatoes Rp 19,115
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket Rp 30,640
1 bottle of red table wine, good quality Rp 484,087
2 liters of coca-cola Rp 15,968
Bread for 2 people for 1 day Rp 13,452
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area Rp 19,437,900
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area Rp 8,494,090
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat Rp 1,539,260
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area Rp 9,414,830
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area Rp 6,118,570
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio Rp 1,061,830
Internet 8 mbps (1 month) Rp 309,862
40” flat screen tv Rp 5,149,580
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) Rp 1,820,830
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) Rp 71,889
Hourly rate for cleaning help Rp 74,660
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) Rp 786,950
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) Rp 531,452
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) Rp 1,074,170
1 pair of men’s leather business shoes Rp 1,438,750
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new Rp 435,104,000
1 liter (1/4 gallon) of gas Rp 9,241
Monthly ticket public transport Rp 375,328
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) Rp 60,050
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) Rp 38,150
1 box of antibiotics (12 doses) Rp 110,678
Short visit to private doctor (15 minutes) Rp 361,116
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) Rp 77,793
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) Rp 25,763
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) Rp 45,425
4 rolls of toilet paper Rp 18,782
Tube of toothpaste Rp 19,409
Standard men's haircut in expat area of the city Rp 90,917
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub Rp 271,426
2 tickets to the movies Rp 110,414
2 tickets to the theater (best available seats) Rp 981,680
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert Rp 560,651
1 cocktail drink in downtown club Rp 142,063
Cappuccino in expat area of the city Rp 50,703
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) Rp 71,735
Ipad wi-fi 128gb Rp 7,312,670
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) Rp 1,474
1 month of gym membership in business district Rp 666,947
1 package of marlboro cigarettes Rp 23,963
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 499 prices entered by 91 different people.
Latest price update: July 03, 2020

Moving to Jakarta with your children?

International Schools in Jakarta

Jakarta position in our World Ranking

the world
166th
out of 239
asia
10th
out of 18

Cheapest and most expensive products in Jakarta compared to other cities:

the world
2nd
asia
1st
asia
1st
asia
2nd
asia
3rd
asia
4th

Do you live in Jakarta? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Jakarta?

Rp

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 liter of whole fat milk in Karachi costs ₨125 (23 minutes ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jammu costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Pune costs ₨350 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Reno, Nevada costs $1,728 (about 3 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Santiago de Compostela costs €12 (about 4 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Jakarta costs Rp 9,000 (about 4 hours ago)