Cost of living in Guayaquil, Ecuador

Summary of cost of living in Guayaquil

  • Family of four estimated monthly costs: $2,380
  • Single person estimated monthly costs: $1,022
  • Cost of living in Guayaquil is more expensive than in 81% of cities in Latin America (9 out of 42)
  • Cost of living in Guayaquil is cheaper than in 71% of cities in the World (168 out of 238)

List of prices in Guayaquil
Current as of Aug 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $11
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $2.21
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $1.08
12 eggs, large $1.94
1 kg (2 lb.) of tomatoes $1.07
500 gr (16 oz.) of local cheese $3.61
1 kg (2 lb.) of apples $1.67
1 kg (2 lb.) of potatoes $0.92
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $1.53
1 bottle of red table wine, good quality $14
2 liters of coca-cola $1.81
Bread for 2 people for 1 day $0.62
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $800
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $334
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $71
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $577
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $319
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $59
Internet 8 mbps (1 month) $25
40” flat screen tv $514
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $124
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $4.98
Hourly rate for cleaning help $8
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $62
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $40
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $107
1 pair of men’s leather business shoes $92
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $19,989
1 liter (1/4 gallon) of gas $1.24
Monthly ticket public transport $26
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $17
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $5.61
1 box of antibiotics (12 doses) $11
Short visit to private doctor (15 minutes) $45
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $4.06
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $5.88
4 rolls of toilet paper $1.83
Tube of toothpaste $1.70
Standard men's haircut in expat area of the city $15
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $15
2 tickets to the movies $11
2 tickets to the theater (best available seats) $69
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $48
1 cocktail drink in downtown club $9
Cappuccino in expat area of the city $3.31
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $2.44
Ipad wi-fi 128gb $635
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.14
1 month of gym membership in business district $50
1 package of marlboro cigarettes $4.84
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 828 prices entered by 82 different people.
Latest price update: August 07, 2020

Guayaquil position in our World Ranking

the world
168th
out of 238
latin america
9th
out of 42

Cheapest and most expensive products in Guayaquil compared to other cities:

latin america
1st
latin america
1st
latin america
3rd
latin america
4th
latin america
4th
latin america
4th

Do you live in Guayaquil? We need your help!

What is the price of

iPad Wi-Fi 128GB

in Guayaquil?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Cape Town costs R 120 (37 minutes ago)
  • Standard men's haircut in expat area of the city in Varna costs 25 лв (38 minutes ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in normal area in Surabaya costs Rp 2,000,000 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Bucharest costs 7 lei (about 1 hour ago)
  • 1 month of gym membership in business district in Kiel costs €30 (about 2 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Bangalore costs ₨90 (about 3 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs