Cost of living in Eugene, Oregon, United States

Summary of cost of living in Eugene, Oregon

  • Family of four estimated monthly costs: $4,922
  • Single person estimated monthly costs: $2,734
  • WARNING!  These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. They already provide a decent estimate but they are not currently bullet-proof.

List of prices in Eugene, Oregon
Current as of Nov 2023.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $18
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $9
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $3.82
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.95
12 eggs, large $3.38
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.90
500 gr (16 oz.) of local cheese $10
1 kg (2 lb.) of apples $3.58
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.68
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $5.17
1 bottle of red table wine, good quality $18
2 liters of coca-cola $2.33
Bread for 2 people for 1 day $2.37
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Eugene, Oregon.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $2,228
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,694
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $187
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,521
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $1,195
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $95
Internet 8 mbps (1 month) $59
40” flat screen tv $265
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $86
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $21
Hourly rate for cleaning help $27
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $59
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $36
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $101
1 pair of men’s leather business shoes $126
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $22,563
1 liter (1/4 gallon) of gas $1.11
Monthly ticket public transport $53
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $35
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Eugene, Oregon.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $11
1 box of antibiotics (12 doses) -
Short visit to private doctor (15 minutes) $166
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $4.37
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $6
4 rolls of toilet paper $5.07
Tube of toothpaste $2.21
Standard men's haircut in expat area of the city $21
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $54
2 tickets to the movies $24
2 tickets to the theater (best available seats) $300
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $87
1 cocktail drink in downtown club $11
Cappuccino in expat area of the city $5.27
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $6
Ipad wi-fi 128gb $427
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) -
1 month of gym membership in business district $53
1 package of marlboro cigarettes $10
Some of these prices have some inconsistencies. They already provide a reliable comparison but they are not bullet-proof. They are based on 111 prices entered by 11 different people.
Latest price update: November 28, 2023

Do you live in Eugene, Oregon? We need your help!

What is the price of

Gasoline

in Eugene, Oregon?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 kg of rice in Hyderabad, India costs ₨30 (1 minute ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Seattle, Washington costs $13 (about 1 hour ago)
  • 1 us gal of whole fat milk in Fresno, California costs $0.92 (about 2 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Casablanca costs 50 Dirham (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Vancouver costs C$3,050 (about 2 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in San Martin de los Andes costs ARS $139 (about 3 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs