Cost of living in Atlanta, Georgia, United States

Summary of cost of living in Atlanta, Georgia

  • Family of four estimated monthly costs: $4,177
  • Single person estimated monthly costs: $2,250
  • Cost of living in Atlanta, Georgia is cheaper than in 57% of cities in USA (32 out of 56)
  • Cost of living in Atlanta, Georgia is cheaper than in 51% of cities in N. America (35 out of 68)
  • Cost of living in Atlanta, Georgia is more expensive than in 70% of cities in the World (72 out of 239)

List of prices in Atlanta, Georgia, United States. Current as of Jul 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $15
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $3.29
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.70
12 eggs, large $2.32
1 kg (2 lb.) of tomatoes $3.35
500 gr (16 oz.) of local cheese $3.68
1 kg (2 lb.) of apples $3.10
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.59
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $2.05
1 bottle of red table wine, good quality $13
2 liters of coca-cola $1.83
Bread for 2 people for 1 day $1.16
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,774
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,395
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $179
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,271
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $899
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $81
Internet 8 mbps (1 month) $44
40” flat screen tv $293
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $152
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $10
Hourly rate for cleaning help $19
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $46
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $58
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $86
1 pair of men’s leather business shoes $90
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $23,232
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.62
Monthly ticket public transport $81
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $19
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $29
Short visit to private doctor (15 minutes) $105
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $5.82
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $2.88
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $3.95
4 rolls of toilet paper $3.65
Tube of toothpaste $1.72
Standard men's haircut in expat area of the city $20
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $42
2 tickets to the movies $28
2 tickets to the theater (best available seats) $183
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $65
1 cocktail drink in downtown club $10
Cappuccino in expat area of the city $4.31
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.48
Ipad wi-fi 128gb $396
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.42
1 month of gym membership in business district $44
1 package of marlboro cigarettes $6
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 812 prices entered by 129 different people.
Latest price update: July 03, 2020

Atlanta position in our World Ranking

the world
72nd
out of 239
n. america
35th
out of 68
usa
32nd
out of 56

Cheapest and most expensive products in Atlanta compared to other cities:

n. america
1st
n. america
2nd
n. america
2nd
n. america
4th
n. america
4th
usa
1st

Do you live in Atlanta, Georgia? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in EXPENSIVE area

in Atlanta, Georgia?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Thane costs ₨1,500 (4 minutes ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Valencia costs €86 (19 minutes ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Karachi costs ₨125 (about 1 hour ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Jammu costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Pune costs ₨350 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Reno, Nevada costs $1,728 (about 3 hours ago)