Cost of living in Athens, Greece

Summary of cost of living in Athens

  • Family of four estimated monthly costs: €2,737
  • Single person estimated monthly costs: €1,186
  • Cost of living in Athens is cheaper than in 84% of cities in Western Europe (42 out of 50)
  • Cost of living in Athens is cheaper than in 58% of cities in the World (115 out of 198)

List of prices in Athens, Greece. Current as of Feb 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district €14
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) €8
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast €3.62
1 liter (1 qt.) of whole fat milk €1.37
12 eggs, large €3.50
1 kg (2 lb.) of tomatoes €1.37
500 gr (16 oz.) of local cheese €4.68
1 kg (2 lb.) of apples €1.20
1 kg (2 lb.) of potatoes €0.93
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket €1.19
1 bottle of red table wine, good quality €9
2 liters of coca-cola €1.90
Bread for 2 people for 1 day €0.81
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area €810
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area €545
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat €113
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area €521
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area €371
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio €79
Internet 8 mbps (1 month) €21
40” flat screen tv €257
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) €102
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) €7
Hourly rate for cleaning help €6
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) €65
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) €38
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) €100
1 pair of men’s leather business shoes €84
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new €21,206
1 liter (1/4 gallon) of gas €1.42
Monthly ticket public transport €30
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) €12
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) €4.62
1 box of antibiotics (12 doses) €9
Short visit to private doctor (15 minutes) €31
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) €5.15
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) €3.80
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) €3.61
4 rolls of toilet paper €1.77
Tube of toothpaste €2.61
Standard men's haircut in expat area of the city €12
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub €35
2 tickets to the movies €15
2 tickets to the theater (best available seats) €38
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert €47
1 cocktail drink in downtown club €10
Cappuccino in expat area of the city €3.97
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) €4.36
Ipad wi-fi 128gb €459
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) €0.49
1 month of gym membership in business district €38
1 package of marlboro cigarettes €4.54
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 599 prices entered by 71 different people.
Latest price update: February 26, 2021

Moving to Athens with your children?

International Schools in Athens

Athens position in our World Ranking

the world
115th
out of 198
western europe
42nd
out of 50

Cheapest and most expensive products in Athens compared to other cities:

western europe
1st
western europe
1st
western europe
1st
western europe
1st
western europe
2nd
western europe
2nd

Do you live in Athens? We need your help!

What is the price of

Domestic cleaning help

in Athens?

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 kg of apples in Indore costs ₨100 (about 1 hour ago)
  • 500 g of bread in Washington D.C. costs $3.00 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in expensive area in Tijuana costs Mex$ 8,000 (about 2 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in La Rioja costs ARS $80 (about 3 hours ago)
  • Public transport in Bucaramanga costs COL$120,000 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Ujjain costs ₨50 (about 3 hours ago)